  • MS27508E20F39S
MS27508E20F39S
advertisement
Manufacturer No:
MS27508E20F39S
Manufacturer:
SOURIAU-SUNBANK
HK JDW NO:
766-MS27508E20F39S
Description:
Receptacle, Female Sockets Aluminum Alloy Panel Mount 39 Positions Crimp Gold Nickel Bulk N (Normal) Bayonet Lock
Step5Bar-code shipping tag
MS27508E20F39S
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Shell Material
    Aluminum Alloy
  • Insert Material
    Thermoplastic
  • Operating Temperature
    -65°C~200°C
  • Series
    Military, MIL-DTL-38999 Series II
  • Number of Positions
    39
  • Applications
    Aviation, Communication Systems, Marine, Medical, Military
  • Additional Feature
    STANDARD: MIL-DTL-38999, LOW PROFILE
  • Mixed Contacts
  • Current Rating (Amps)
    7.5A 13A