  • MS3102E22-19SY
MS3102E22-19SY
advertisement
Manufacturer No:
MS3102E22-19SY
Manufacturer:
ITT Cannon, LLC
HK JDW NO:
410-MS3102E22-19SY
Package:
Datasheet:
MS3102E22-19SY
Description:
Receptacle, Female Sockets Aluminum Alloy Panel Mount 14 Positions Solder Cup Silver Olive Drab Cadmium Bulk Y Threaded
Quantity:
In Stock : 15127
Step5Bar-code shipping tag
MS3102E22-19SY
  • Part Status
    Active
  • Termination
    Solder Cup
  • Connector Type
    Receptacle, Female Sockets
  • Number of Positions
    14
  • Color
    Olive Drab
  • Gender
    Receptacle
  • Voltage - Rated
    500VAC 700VDC
  • Fastening Type
    Threaded
  • Contact Finish - Mating
    Silver
  • MIL Conformance
    YES
  • DIN Conformance
    NO
  • IEC Conformance
    NO
  • Filter Feature
  • Mixed Contacts
  • Option
    GENERAL PURPOSE
  • Total Number of Contacts
    14
  • Orientation
    Y
  • Ingress Protection
    Environment Resistant
  • Depth
    41.28mm
  • Current Rating
    22A
  • Military Standard
    MIL-C-5015
  • Shell Finish
    Olive Drab Cadmium
  • Shell Size - Insert
    22-19
  • Mating Information
    MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
  • Empty Shell
  • Backshell Type
    SOLID
  • Contact Style
    Socket
  • Max Current Rating
    22A
  • Plating
    Cadmium, Chromate
  • Length
    35.56mm
  • REACH SVHC
    No SVHC
  • Radiation Hardening
  • RoHS Status
    Non-RoHS Compliant
  • Ratings
    Environment Resistant
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Contact Material
    Brass
  • Mount
    Box, Flanges, Panel
  • Mounting Type
    Panel Mount
  • Mounting Feature
    Flange
  • Shell Material
    Aluminum Alloy
  • Body Material
    Aluminium
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C