  • MS3106A24-28S
MS3106A24-28S
advertisement
Manufacturer No:
MS3106A24-28S
HK JDW NO:
52-MS3106A24-28S
Package:
Datasheet:
MS3106A24-28S
Description:
Plug, Female Sockets Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) 24 Positions Solder Cup Silver Olive Drab Chromate over Cadmium Bulk N (Normal) Threaded
Quantity:
In Stock : 2266
Step5Bar-code shipping tag
MS3106A24-28S
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Option
    GENERAL PURPOSE
  • Total Number of Contacts
    24
  • Orientation
    N (Normal)
  • Shielding
    Unshielded
  • Current Rating
    13A
  • Military Standard
    MIL-DTL-5015
  • Shell Finish
    Olive Drab Chromate over Cadmium
  • Shell Size - Insert
    24-28
  • Voltage - Rated AC
    800mV
  • Mating Information
    MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
  • Contact Gender
    Female
  • Empty Shell
    NO
  • Backshell Type
    SOLID
  • Contact Style
    Socket
  • Environmental Characteristics
    ENVIRONMENT RESISTANT
  • Plating
    Cadmium, Chromate, Zinc
  • Wire Gauge (Max)
    20 AWG
  • Wire Gauge (Min)
    16 AWG
  • Body Plating
    Cadmium
  • Length
    50.03mm
  • REACH SVHC
    No SVHC
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    Non-RoHS Compliant
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Contact Material
    Copper Alloy
  • Mount
    Cable, Free Hanging
  • Mounting Type
    Free Hanging (In-Line)
  • Shell Material
    Aluminum Alloy
  • Insert Material
    Neoprene
  • Body Material
    Aluminium
  • Backshell Material, Plating
    Aluminum Alloy, Olive Drab Chromate over Cadmium
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    MIL-5015 Type
  • Published
    2001
  • Feature
    Backshell, Coupling Nut
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Solder Cup
  • ECCN Code
    EAR99
  • Connector Type
    Plug, Female Sockets
  • Number of Positions
    24
  • Color
    Olive Drab
  • Applications
    Marine, Military
  • Gender
    Male
  • Voltage - Rated
    250V