  • MS3116F24-61S
MS3116F24-61S
advertisement
Manufacturer No:
MS3116F24-61S
HK JDW NO:
52-MS3116F24-61S
Package:
Datasheet:
MS3116F24-61S
Description:
Plug, Female Sockets Aluminum Free Hanging (In-Line) 61 Positions Solder Cup Gold Olive Drab Chromate over Cadmium Bulk N (Normal) Bayonet Lock
Step5Bar-code shipping tag
MS3116F24-61S
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Contact Material
    Copper Alloy
  • Mount
    Cable, Free Hanging
  • Mounting Type
    Free Hanging (In-Line)
  • Shell Material
    Aluminum
  • Insert Material
    Neoprene
  • Body Material
    Aluminium
  • Backshell Material, Plating
    Aluminum, Olive Drab Chromate over Cadmium
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    Military, MIL-DTL-26482 Series I, PT
  • Published
    2006
  • Feature
    Backshell, Cable Clamp, Coupling Nut
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Solder Cup
  • ECCN Code
    EAR99
  • Connector Type
    Plug, Female Sockets
  • Number of Positions
    61
  • Color
    Olive Drab
  • Applications
    Aerospace, Communication Systems, Industrial, Instrumentation, Mass Transit, Military
  • Voltage - Rated
    600V
  • Additional Feature
    STANDARD:MIL-C-26482
  • HTS Code
  • Fastening Type
    Bayonet Lock
  • Contact Finish - Mating
    Gold
  • MIL Conformance
    YES
  • DIN Conformance
    NO
  • IEC Conformance
    NO
  • Filter Feature
  • Mixed Contacts
  • Option
    GENERAL PURPOSE
  • Total Number of Contacts
    61
  • Orientation
    N (Normal)
  • Shielding
    Unshielded
  • Ingress Protection
    Environment Resistant
  • Current Rating
    5A
  • Military Standard
    MIL-DTL-26482
  • Shell Finish
    Olive Drab Chromate over Cadmium
  • Shell Size - Insert
    24-61
  • Mating Information
    MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
  • Contact Gender
    Female
  • Empty Shell
  • Backshell Type
    SOLID
  • Contact Style
    Socket
  • Plating
    Cadmium, Chromate
  • Wire Gauge (Max)
    24 AWG
  • Wire Gauge (Min)
    20 AWG