  • MS3122E12-10SW
MS3122E12-10SW
advertisement
Manufacturer No:
MS3122E12-10SW
HK JDW NO:
52-MS3122E12-10SW
Package:
Datasheet:
MS3122E12-10SW
Description:
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 10 Positions Crimp Gold Olive Drab Chromate over Cadmium Bulk W Bayonet Lock
Step5Bar-code shipping tag
MS3122E12-10SW
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Contact Material
    Copper Alloy
  • Mount
    Box, Flanges, Panel
  • Mounting Type
    Panel Mount
  • Mounting Feature
    Flange
  • Shell Material
    Aluminum
  • Insert Material
    Neoprene
  • Body Material
    Aluminium
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    Military, MIL-DTL-26482 Series I, PT
  • Published
    2006
  • JESD-609 Code
    e4
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Crimp
  • ECCN Code
    EAR99
  • Connector Type
    Receptacle, Female Sockets
  • Number of Positions
    10
  • Color
    Olive Drab
  • Applications
    Aerospace, Communication Systems, Industrial, Instrumentation, Mass Transit, Military
  • Gender
    Receptacle
  • Voltage - Rated
    600V
  • Additional Feature
    STANDARD: MIL-C-26482, COMPATIBLE CONTACT: M39029/31-240
  • HTS Code
  • Fastening Type
    Bayonet Lock
  • Contact Finish - Mating
    Gold
  • MIL Conformance
    YES
  • DIN Conformance
    NO
  • IEC Conformance
    NO
  • Filter Feature
  • Mixed Contacts
  • Option
    GENERAL PURPOSE
  • Total Number of Contacts
    10
  • Orientation
    W
  • Shielding
    Unshielded
  • Ingress Protection
    Environment Resistant
  • Current Rating
    7.5A
  • Military Standard
    MIL-DTL-26482
  • Shell Finish
    Olive Drab Chromate over Cadmium
  • Shell Size - Insert
    12-10
  • Mating Information
    MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
  • Contact Gender
    Female
  • Empty Shell
  • Backshell Type
    SOLID
  • Contact Style
    Socket
  • Plating
    Cadmium, Chromate
  • Wire Gauge (Max)
    24 AWG
  • Wire Gauge (Min)
    20 AWG