  • MSMCJLCE14AE3
MSMCJLCE14AE3
advertisement
Manufacturer No:
MSMCJLCE14AE3
Manufacturer:
Microsemi
HK JDW NO:
523-MSMCJLCE14AE3
Datasheet:
MSMCJLCE14AE3
Description:
Diode TVS Single Uni-Dir 14V 1.5KW 2-Pin DO-214AB
Step5Bar-code shipping tag
MSMCJLCE14AE3
    Select All
  • Pin Count
    2
  • Number of Elements
    1
  • Power Dissipation-Max
    5W
  • Element Configuration
    Single
  • Voltage - Breakdown (Min)
    15.6V
  • Power - Peak Pulse
    1500W 1.5kW
  • Max Reverse Leakage Current
    5μA
  • Clamping Voltage
    23.2V
  • Peak Pulse Current
    65A
  • Reverse Standoff Voltage
    14V
  • Peak Pulse Power
    1.5kW
  • Direction
    Unidirectional
  • Test Current
    1mA
  • Unidirectional Channels
    1
  • Breakdown Voltage
    16.4V
  • Capacitance @ Frequency
    100pF @ 1MHz
  • RoHS Status
    Non-RoHS Compliant
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Lifecycle Status
    IN PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
  • Mount
    DO-214AB, SMC
  • Number of Pins
    2
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -65°C~150°C TJ