  • MSMCJLCE6.5AE3
MSMCJLCE6.5AE3
advertisement
Manufacturer No:
MSMCJLCE6.5AE3
HK JDW NO:
523-MSMCJLCE6.5AE3
Datasheet:
MSMCJLCE6.5AE3
Step5Bar-code shipping tag
MSMCJLCE6.5AE3
    Select All
  • Lifecycle Status
    IN PRODUCTION (Last Updated: 3 weeks ago)
  • Factory Lead Time
    35 Weeks
  • Mount
    DO-214AB, SMC
  • Number of Pins
    2
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -65°C~150°C TJ
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    Military, MIL-PRF-19500
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Zener
  • Terminal Finish
    MATTE TIN
  • Applications
    General Purpose
  • Additional Feature
    HIGH RELIABILITY
  • Subcategory
    Transient Suppressors
  • Technology
    AVALANCHE
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    C BEND
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    250
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Pin Count
  • Number of Elements
    1
  • Polarity
    Unidirectional
  • Leakage Current
    1mA
  • Power Dissipation-Max
    5W
  • Element Configuration
    Single
  • Voltage - Breakdown (Min)
    7.22V
  • Power - Peak Pulse
    1500W 1.5kW
  • Current - Peak Pulse (10/1000μs)
    100A
  • Max Reverse Leakage Current
    1mA
  • Clamping Voltage
    11.2V
  • Peak Pulse Current
    100A
  • Reverse Standoff Voltage
    6.5V
  • Peak Pulse Power
    1.5kW
  • Test Current
    10mA
  • Breakdown Voltage
    7.6V
  • Capacitance @ Frequency
    100pF @ 1MHz
  • Reverse Breakdown Voltage
    7.22V