  • MSP430FR4132IG48
MSP430FR4132IG48
advertisement
Manufacturer No:
MSP430FR4132IG48
Manufacturer:
Texas Instruments
HK JDW NO:
815-MSP430FR4132IG48
Package:
48-TFSOP (0.240, 6.10mm Width)
Datasheet:
MSP430FR4132IG48
Description:
8.5KB 8.5K x 8 FRAM MSP430 16-Bit Microcontroller MSP430™ FRAM Series 48 Pin 16MHz 3.3V 48-TFSOP (0.240, 6.10mm Width)
Quantity:
In Stock : 275
Step5Bar-code shipping tag
MSP430FR4132IG48
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Frequency
    16MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.6V
  • Power Supplies
    2/3.3V
  • Interface
    I2C, IrDA, SCI, SPI, UART, USART
  • Memory Size
    8.5kB
  • Oscillator Type
    Internal
  • Number of I/O
    44
  • RAM Size
    1K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    1.8V~3.6V
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROCONTROLLER, RISC
  • Core Processor
    MSP430
  • Peripherals
    Brown-out Detect/Reset, LCD, POR, PWM, WDT
  • Program Memory Type
    FRAM
  • Core Size
    16-Bit
  • Program Memory Size
    8.5KB 8.5K x 8
  • Connectivity
  • Supply Current-Max
    3.7mA
  • Bit Size
    16
  • Data Converter
    A/D 8x10b
  • Has ADC
    YES
  • DMA Channels
    NO
  • PWM Channels
    YES
  • DAC Channels
    NO
  • Density
    0 b
  • Boundary Scan
  • Low Power Mode
  • Format
    FIXED-POINT
  • Integrated Cache
  • RAM (words)
    1
  • Number of UART Channels
    1
  • ROM Programmability
    FLASH
  • Height
    1.2mm
  • Length
    12.5mm
  • Width
    6.1mm
  • Thickness
    1.15mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 6 days ago)
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    48-TFSOP (0.240, 6.10mm Width)
  • Surface Mount
  • Number of Pins
    48
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA