  • MSP430G2101IPW14
MSP430G2101IPW14
advertisement
Manufacturer No:
MSP430G2101IPW14
HK JDW NO:
815-MSP430G2101IPW14
Package:
14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Datasheet:
MSP430G2101IPW14
Description:
1KB 1K x 8 FLASH MSP430 16-Bit Microcontroller MSP430G2xx Series 14 Pin 16MHz 2.2V 14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Quantity:
In Stock : 17963
Step5Bar-code shipping tag
MSP430G2101IPW14
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 3 days ago)
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Contact Plating
    Gold
  • Package / Case
    14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
  • Number of Pins
    14
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tube
  • Series
    MSP430G2xx
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    14
  • Subcategory
    Microcontrollers
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    2.2V
  • Frequency
    16MHz
  • Pin Count
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.6V
  • Memory Size
    1kB
  • Number of I/O
    10
  • RAM Size
    128 x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    1.8V~3.6V
  • Peripherals
    Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
  • Program Memory Size
    1KB 1K x 8
  • Bit Size
    16
  • Watchdog Timer
    NO
  • Data Bus Width
    16b
  • PWM Channels
  • DAC Channels
  • Number of Timers/Counters
  • Low Power Mode
  • Number of Programmable I/O
    10
  • Integrated Cache
  • RAM (bytes)
    128
  • Height
    1.2mm
  • Length
    5mm
  • Width
    4.4mm
  • Thickness
    1mm