  • MSP430G2231IPW14
MSP430G2231IPW14
advertisement
Manufacturer No:
MSP430G2231IPW14
HK JDW NO:
815-MSP430G2231IPW14
Package:
14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Datasheet:
MSP430G2231IPW14
Description:
2KB 2K x 8 FLASH MSP430 16-Bit Microcontroller MSP430G2xx Series 14 Pin 16MHz 2.2V 14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Quantity:
In Stock : 119229
Step5Bar-code shipping tag
MSP430G2231IPW14
  • Low Power Mode
  • Number of A/D Converters
    8
  • Number of Programmable I/O
    10
  • RAM (bytes)
    128
  • Height
    1.2mm
  • Length
    5mm
  • Width
    4.4mm
  • Thickness
    1mm
  • REACH SVHC
    No SVHC
  • Radiation Hardening
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 1 day ago)
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Contact Plating
    Gold
  • Package / Case
    14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
  • Surface Mount
  • Number of Pins
    14
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tube
  • Series
    MSP430G2xx
  • JESD-609 Code
    e4
  • Pbfree Code
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    14
  • ECCN Code
    EAR99
  • Supply Voltage
    2.2V
  • Frequency
    16MHz
  • Pin Count
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.6V
  • Power Supplies
    2/3.3V
  • Interface
    I2C, SPI
  • Number of I/O
    10
  • RAM Size
    128 x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    1.8V~3.6V