  • MSP430G2231IRSA16
MSP430G2231IRSA16
advertisement
Manufacturer No:
MSP430G2231IRSA16
HK JDW NO:
815-MSP430G2231IRSA16
Package:
QFN
Datasheet:
Description:
Microcontroller 16 Pin 16MHz 2.2V QFN
Quantity:
In Stock : 8086
Step5Bar-code shipping tag
MSP430G2231IRSA16
  • Package / Case
    QFN
  • Terminal Finish
    NICKEL PALLADIUM GOLD
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    NO LEAD
  • Supply Voltage
    2.2V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Frequency
    16MHz
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Supply Voltage
    3.6V
  • Temperature Grade
    INDUSTRIAL
  • Number of I/O
    10
  • RAM Size
    128B
  • Memory Type
  • Bit Size
  • Frequency (Max)
    16MHz
    1
  • Core Architecture
    MSP430
  • Number of Programmable I/O
    10
  • Length
    4mm