  • MSP430G2402IRSA16R
MSP430G2402IRSA16R
advertisement
Manufacturer No:
MSP430G2402IRSA16R
Manufacturer:
Texas Instruments
HK JDW NO:
815-MSP430G2402IRSA16R
Package:
16-VQFN Exposed Pad
Description:
8KB 8K x 8 FLASH MSP430 16-Bit Microcontroller MSP430G2xx Series 16 Pin 16MHz 2.2V 16-VQFN Exposed Pad
Quantity:
In Stock : 2408
Step5Bar-code shipping tag
MSP430G2402IRSA16R
    Select All
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    1.8V~3.6V
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROCONTROLLER, RISC
  • Core Processor
    MSP430
  • Peripherals
    Brown-out Detect/Reset, DMA, POR, PWM, WDT
  • Program Memory Type
    FLASH
  • Core Size
    16-Bit
  • Program Memory Size
    8KB 8K x 8
  • Connectivity
    I2C, SPI, USI
  • Bit Size
    16
  • Watchdog Timer
    Yes
  • Has ADC
    NO
  • DMA Channels
    YES
  • Data Bus Width
    16b
  • PWM Channels
  • DAC Channels
    NO
  • Number of Timers/Counters
    1
  • Boundary Scan
  • Low Power Mode
  • Format
    FIXED-POINT
  • Integrated Cache
  • RAM (bytes)
    256
  • Height
    1mm
  • Length
    4mm
  • Width
    4mm
  • Thickness
    900μm
  • Radiation Hardening
  • REACH SVHC
    No SVHC
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 2 days ago)
  • Contact Plating
    Gold
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    16-VQFN Exposed Pad
  • Surface Mount
  • Number of Pins
    16
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    MSP430G2xx
  • JESD-609 Code
    e4
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    2 (1 Year)
  • Number of Terminations
  • ECCN Code
    EAR99
  • Subcategory
    Microcontrollers
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    QUAD
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    2.2V
  • Frequency
    16MHz
  • Pin Count
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.6V