  • MT28F128J3BS-12 ET
MT28F128J3BS-12 ET
advertisement
Manufacturer No:
MT28F128J3BS-12 ET
Manufacturer:
Micron Technology Inc.
HK JDW NO:
533-MT28F128J3BS-12 ET
Package:
64-FBGA
Description:
3/3.3V V 64 Pin Memory IC MT28F128J3 13mm mm
Quantity:
In Stock : 15689
Step5Bar-code shipping tag
MT28F128J3BS-12 ET
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    64-FBGA
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2005
  • JESD-609 Code
    e1
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    4 (72 Hours)
  • Number of Terminations
    64
  • ECCN Code
    3A991.B.1.A
  • Terminal Finish
    TIN SILVER COPPER
  • HTS Code
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    2.7V~3.6V
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    3V
  • Terminal Pitch
    1mm
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    MT28F128J3
  • Pin Count
    64
  • JESD-30 Code
    R-PBGA-B64
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.6V
  • Power Supplies
    3/3.3V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    2.7V
  • Memory Size
    128Mb 16M x 8 8M x 16
  • Memory Type
    Non-Volatile
  • Operating Mode
    ASYNCHRONOUS
  • Supply Current-Max
    0.08mA
  • Access Time
    120ns
  • Memory Format
    FLASH
  • Memory Interface
    Parallel
  • Organization
    8MX16
  • Memory Width
    16
  • Standby Current-Max
    0.00012A
  • Memory Density
    134217728 bit
  • Programming Voltage
    2.7V
  • Alternate Memory Width
    8
  • Data Polling
    NO
  • Toggle Bit
    NO
  • Command User Interface
    YES
  • Number of Sectors/Size
    128
  • Sector Size
    128K
  • Page Size
    4/8words
  • Ready/Busy
  • Common Flash Interface
  • Height Seated (Max)
    1.2mm
  • Length
    13mm
  • Width
    10mm