  • MT35XL256ABA2G12-0AAT
MT35XL256ABA2G12-0AAT
advertisement
Manufacturer No:
MT35XL256ABA2G12-0AAT
Manufacturer:
Micron Technology Inc.
HK JDW NO:
533-MT35XL256ABA2G12-0AAT
Package:
24-TBGA
Datasheet:
Description:
Xccela™ - MT35X Memory IC Xccela™ - MT35X Series 8mm mm
Quantity:
In Stock : 4308
Step5Bar-code shipping tag
MT35XL256ABA2G12-0AAT
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    24-TBGA
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    Xccela™ - MT35X
  • JESD-609 Code
    e1
  • Part Status
    Active
  • Number of Terminations
    24
  • Terminal Finish
    Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
  • Technology
    FLASH - NOR
  • Voltage - Supply
    2.7V~3.6V
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    3V
  • Terminal Pitch
    1mm
  • Reach Compliance Code
    compliant
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • JESD-30 Code
    R-PBGA-B24
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.6V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    2.7V
  • Memory Size
    256Mb 32M x 8
  • Memory Type
    Non-Volatile
  • Operating Mode
    SYNCHRONOUS
  • Clock Frequency
    133MHz
  • Memory Format
    FLASH
  • Memory Interface
    Xccela Bus
  • Organization
    32MX8
  • Memory Width
    8
  • Memory Density
    268435456 bit
  • Screening Level
    AEC-Q100
  • Parallel/Serial
    SERIAL
  • Programming Voltage
    3V
  • Length
    8mm
  • Height Seated (Max)
    1.2mm
  • Width
    6mm