  • MT36HTF1G72FZ-667C1D6
MT36HTF1G72FZ-667C1D6
advertisement
Manufacturer No:
MT36HTF1G72FZ-667C1D6
Manufacturer:
Micron Technology
HK JDW NO:
533-MT36HTF1G72FZ-667C1D6
Package:
240-FBDIMM
Description:
MODULE DDR2 SDRAM 8GB 240FBDIMM
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
MT36HTF1G72FZ-667C1D6
    Select All
  • Factory Lead Time
    5 Weeks
  • Mount
    Socket
  • Package / Case
    240-FBDIMM
  • Number of Pins
    240
  • Published
    2010
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    240
  • Max Operating Temperature
    95°C
  • Min Operating Temperature
    0°C
  • Additional Feature
    AUTO/SELF REFRESH; WD-MAX
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    NO LEAD
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    1.8V
  • Terminal Pitch
    1mm
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Operating Supply Voltage
    1.8V
  • Number of Elements
    36
  • Max Supply Voltage
    1.9V
  • Min Supply Voltage
    1.7V
  • Memory Size
    8GB
  • Number of Ports
    1
  • Speed
    667MT/s
  • Memory Type
    DDR2 SDRAM
  • Operating Mode
    SYNCHRONOUS
  • Data Bus Width
    72b
  • Organization
    1GX72
  • Memory Width
    72
  • Memory Density
    77309411328 bit
  • Max Frequency
    667MHz
  • Access Mode
    DUAL BANK PAGE BURST
  • Height Seated (Max)
    30.5mm
  • Length
    133.35mm