  • MT40A256M16LY-062E:F
MT40A256M16LY-062E:F
advertisement
Manufacturer No:
MT40A256M16LY-062E:F
Manufacturer:
Micron Technology Inc.
HK JDW NO:
533-MT40A256M16LY-062E:F
Package:
96-TFBGA
Datasheet:
Description:
Memory IC 13.5mm mm
Quantity:
In Stock : 1900
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
MT40A256M16LY-062E:F
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    96-TFBGA
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    0°C~95°C TC
  • Packaging
    Tray
  • JESD-609 Code
    e1
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    96
  • Terminal Finish
    Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
  • Additional Feature
    AUTO/SELF REFRESH
  • Technology
    SDRAM - DDR4
  • Voltage - Supply
    1.14V~1.26V
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    1.2V
  • Terminal Pitch
    0.8mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • JESD-30 Code
    R-PBGA-B96
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    1.26V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    1.14V
  • Memory Size
    4Gb 256M x 16
  • Number of Ports
    1
  • Memory Type
    Volatile
  • Operating Mode
    SYNCHRONOUS
  • Clock Frequency
    1.6GHz
  • Access Time
    13.75ns
  • Memory Format
    DRAM
  • Memory Interface
    Parallel
  • Organization
    256MX16
  • Memory Width
    16
  • Memory Density
    4294967296 bit
  • Height Seated (Max)
    1.2mm
  • Length
    13.5mm
  • Width
    7.5mm