  • MT40A512M16LY-062E:E
MT40A512M16LY-062E:E
advertisement
Manufacturer No:
MT40A512M16LY-062E:E
Manufacturer:
Micron Technology Inc.
HK JDW NO:
533-MT40A512M16LY-062E:E
Package:
96-TFBGA
Description:
Memory IC 13.5mm mm
Quantity:
In Stock : 120
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
MT40A512M16LY-062E:E
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    96-TFBGA
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    0°C~95°C TC
  • Packaging
    Tray
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    96
  • ECCN Code
    EAR99
  • Additional Feature
    AUTO/SELF REFRESH
  • Technology
    SDRAM - DDR4
  • Voltage - Supply
    1.14V~1.26V
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    1.2V
  • Terminal Pitch
    0.8mm
  • JESD-30 Code
    R-PBGA-B96
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    1.26V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    1.14V
  • Memory Size
    8Gb 512M x 16
  • Number of Ports
    1
  • Memory Type
    Volatile
  • Operating Mode
    SYNCHRONOUS
  • Clock Frequency
    1.6GHz
  • Access Time
    625 ps
  • Memory Format
    DRAM
  • Memory Interface
    Parallel
  • Organization
    512MX16
  • Memory Width
    16
  • Memory Density
    8589934592 bit
  • Length
    13.5mm
  • Height Seated (Max)
    1.2mm
  • Width
    7.5mm