  • MT41K256M16HA-125 AAT:E
MT41K256M16HA-125 AAT:E
advertisement
Manufacturer No:
MT41K256M16HA-125 AAT:E
Manufacturer:
Micron Technology Inc.
HK JDW NO:
533-MT41K256M16HA-125 AAT:E
Package:
96-TFBGA
Description:
Memory IC 14mm mm
Quantity:
In Stock : 1493
Step5Bar-code shipping tag
MT41K256M16HA-125 AAT:E
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    96-TFBGA
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C TC
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2016
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    96
  • Additional Feature
    AUTO/SELF REFRESH
  • Technology
    SDRAM - DDR3L
  • Voltage - Supply
    1.283V~1.45V
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    1.35V
  • Terminal Pitch
    0.8mm
  • JESD-30 Code
    R-PBGA-B96
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    1.45V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    1.283V
  • Memory Size
    4Gb 256M x 16
  • Number of Ports
    1
  • Memory Type
    Volatile
  • Operating Mode
    SYNCHRONOUS
  • Clock Frequency
    800MHz
  • Access Time
    13.75ns
  • Memory Format
    DRAM
  • Memory Interface
    Parallel
  • Organization
    256MX16
  • Memory Width
    16
  • Memory Density
    4294967296 bit
  • Screening Level
    AEC-Q100
  • Length
    14mm
  • Height Seated (Max)
    1.2mm
  • Width
    9mm