  • MT41K256M8DA-125 AAT:K
MT41K256M8DA-125 AAT:K
advertisement
Manufacturer No:
MT41K256M8DA-125 AAT:K
Manufacturer:
Micron Technology Inc.
HK JDW NO:
533-MT41K256M8DA-125 AAT:K
Package:
78-TFBGA
Description:
1.35V V Memory IC MT41K256M8 10.5mm mm
Quantity:
In Stock : 14098
Step5Bar-code shipping tag
MT41K256M8DA-125 AAT:K
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    13 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    78-TFBGA
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C TC
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2013
  • JESD-609 Code
    e1
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    78
  • Terminal Finish
    Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
  • Additional Feature
    AUTO/SELF REFRESH
  • Technology
    SDRAM - DDR3L
  • Voltage - Supply
    1.283V~1.45V
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    1.35V
  • Terminal Pitch
    0.8mm
  • Base Part Number
    MT41K256M8
  • JESD-30 Code
    R-PBGA-B78
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    1.45V
  • Power Supplies
    1.35V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    1.283V
  • Memory Size
    2Gb 256M x 8
  • Number of Ports
    1
  • Memory Type
    Volatile
  • Operating Mode
    SYNCHRONOUS
  • Clock Frequency
    800MHz
  • Supply Current-Max
    0.195mA
  • Access Time
    13.75ns
  • Memory Format
    DRAM
  • Memory Interface
    Parallel
  • Organization
    256MX8
  • Output Characteristics
    3-STATE
  • Memory Width
    8
  • Standby Current-Max
    0.012A
  • Memory Density
    2147483648 bit
  • Screening Level
    AEC-Q100
  • I/O Type
    COMMON
  • Refresh Cycles
    8192
  • Sequential Burst Length
    8
  • Interleaved Burst Length
  • Length
    10.5mm
  • Height Seated (Max)
    1.2mm
  • Width
    8mm