  • MT8HTF12864AZ-667H1
MT8HTF12864AZ-667H1
advertisement
Manufacturer No:
MT8HTF12864AZ-667H1
Manufacturer:
Micron Technology
HK JDW NO:
533-MT8HTF12864AZ-667H1
Package:
240-UDIMM
Description:
MODULE DDR2 SDRAM 1GB 240UDIMM
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
MT8HTF12864AZ-667H1
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Memory Type
    DDR2 SDRAM
  • Clock Frequency
    333MHz
  • Output Characteristics
    3-STATE
  • Memory Width
    64
  • Max Frequency
    667MHz
  • Access Time (Max)
    0.45 ns
  • I/O Type
    COMMON
  • Access Mode
    SINGLE BANK PAGE BURST
  • Height Seated (Max)
    30.5mm
  • Length
    133.35mm
  • Width
    2.7mm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Mount
    Socket
  • Package / Case
    240-UDIMM
  • Number of Pins
    240
  • Published
    2012
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    240
  • ECCN Code
    EAR99
  • Max Operating Temperature
    70°C
  • Min Operating Temperature
    0°C
  • Additional Feature
    AUTO/SELF REFRESH; WD-MAX
  • Subcategory
    DRAMs
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    1.8V
  • Terminal Pitch
    1mm
  • Operating Supply Voltage
    1.8V
  • Number of Elements
    8
  • Temperature Grade
    COMMERCIAL
  • Max Supply Voltage
    1.9V
  • Min Supply Voltage
    1.7V