  • MT9HTF12872AZ-667H1
MT9HTF12872AZ-667H1
advertisement
Manufacturer No:
MT9HTF12872AZ-667H1
Manufacturer:
Micron Technology Inc.
HK JDW NO:
533-MT9HTF12872AZ-667H1
Package:
240-UDIMM
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
MT9HTF12872AZ-667H1
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Memory Size
    1GB
  • Speed
    667MT/s
  • Memory Type
    DDR2 SDRAM
  • Clock Frequency
    333MHz
  • Supply Current-Max
    2.52mA
  • Organization
    128MX72
  • Output Characteristics
    3-STATE
  • Memory Width
    72
  • Standby Current-Max
    0.063A
  • Max Frequency
    667MHz
  • Access Time (Max)
    0.45 ns
  • I/O Type
    COMMON
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Mount
    Socket
  • Package / Case
    240-UDIMM
  • Number of Pins
    240
  • Published
    2010
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    240
  • Terminal Finish
    MATTE TIN
  • Max Operating Temperature
    70°C
  • Min Operating Temperature
    0°C
  • Subcategory
    Other Memory ICs
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    NO LEAD
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    1.8V
  • Terminal Pitch
    1mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Supply Voltage
    1.8V
  • Number of Elements
    9
  • Temperature Grade
    COMMERCIAL
  • Max Supply Voltage
    1.9V
  • Min Supply Voltage
    1.7V