  • MTV1-12SL2-01
MTV1-12SL2-01
advertisement
Manufacturer No:
MTV1-12SL2-01
Manufacturer:
ITT Cannon, LLC
HK JDW NO:
410-MTV1-12SL2-01
Package:
Datasheet:
Description:
1 Rows BOARD CONNECTOR Solder Copper Alloy Through Hole Bulk Gold Diallyl Phthalate (DAP) 12 Positions Female Socket
Step5Bar-code shipping tag
MTV1-12SL2-01
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    17 Weeks
  • Contact Material
    Copper Alloy
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Contact Shape
    Circular
  • Insulation Material
    Diallyl Phthalate (DAP)
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    MTV
  • Published
    2006
  • JESD-609 Code
    e4
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Termination
    Solder
  • Connector Type
    BOARD CONNECTOR
  • Number of Positions
    12
  • Number of Rows
    1
  • Contact Finish - Mating
    Gold
  • MIL Conformance
    NO
  • DIN Conformance
    NO
  • IEC Conformance
  • Filter Feature
  • Contact Type
    Female Socket
  • Mixed Contacts
  • Option
    GENERAL PURPOSE
  • Current Rating (Amps)
    3A
  • Style
    Board to Cable/Wire
  • Number of Positions Loaded
    All
  • Reach Compliance Code
    compliant
  • Pitch - Mating
    0.050 1.27mm
  • Contact Length - Post
    0.040 1.02mm