  • MTZJT-728.2C
MTZJT-728.2C
advertisement
Manufacturer No:
MTZJT-728.2C
HK JDW NO:
687-MTZJT-728.2C
Datasheet:
Description:
ZENER DIODE 20Ohm ±3% 500nA @ 5V 2 Terminations ZENER DO-204AG, DO-34, Axial
Step5Bar-code shipping tag
MTZJT-728.2C
    DO-204AG, DO-34, Axial
  • Surface Mount
    NO
  • Tolerance
    ±3%
    WIRE
  • JESD-30 Code
    O-LALF-W2
  • Operating Temperature (Max)
    175°C
    UNIDIRECTIONAL
  • Configuration
    SINGLE
  • Power Dissipation-Max
    0.5W
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    500nA @ 5V
  • Case Connection
    ISOLATED
  • Power - Max
    500mW
  • Impedance-Max
    20Ohm
  • Voltage - Zener (Nom) (Vz)
    8.2V
  • Working Test Current
    5mA
  • Reverse Current-Max
    0.5μA
  • Knee Impedance-Max
    120Ohm