  • MU3261-101Y
MU3261-101Y
advertisement
Manufacturer No:
MU3261-101Y
Manufacturer:
Bourns Inc.
HK JDW NO:
103-MU3261-101Y
Package:
1206 (3216 Metric)
Datasheet:
MU3261-101Y
Description:
FERRITE BEAD 100 OHM 1206 1LN
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
MU3261-101Y
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Additional Feature
    TAPE AND REEL
  • HTS Code
  • Subcategory
    Other Filters
  • Packing Method
    TAPE AND REEL
  • Number of Functions
    1
  • Depth
    1.8mm
  • Construction
    Chip Bead
  • Base Part Number
    MU3261
  • Case Code (Metric)
    3216
  • Case Code (Imperial)
    1206
  • Test Frequency
    100MHz
  • Impedance
    100Ohm
  • Max DC Current
    500mA
  • Filter Type
    Power, Signal Line
  • Rated Current
    0.5A
  • Number of Lines
    1
  • DC Resistance (DCR) (Max)
    150mOhm
  • Impedance @ Frequency
    100Ohm @ 100MHz
  • Height
    1.2954mm
  • Length
    3.2mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    1206 (3216 Metric)
  • Core Material
    Ferrite
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
  • Series
    MU
  • Size / Dimension
    0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
  • Tolerance
    25%