  • MVAC400-12AFT
MVAC400-12AFT
advertisement
Manufacturer No:
MVAC400-12AFT
Manufacturer:
Murata Power Solutions
HK JDW NO:
540-MVAC400-12AFT
Package:
Datasheet:
MVAC400-12AFT
Description:
AC/DC Power Supply Single-OUT 12V 33.3A 250W 22-Pin
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
MVAC400-12AFT
    Select All
  • Factory Lead Time
    30 Weeks
  • Mount
    Chassis Mount
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Number of Pins
    22
  • Operating Temperature
    -10°C~70°C With Derating
  • Series
    MVAC400 (400W)
  • Size / Dimension
    5.00Lx3.00W x 1.40 H 127.0mmx76.2mmx35.6mm
  • Feature
    Hot Swappable, Load Sharing, PFC, Remote On/Off, Remote Sense, Standby Output, Universal Input
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Open Frame
  • Applications
    ITE (Commercial), Medical
  • Power (Watts)
    250W 400W Forced Air
  • Additional Feature
    REMOTE SHUTDOWN
  • Subcategory
    Power Supply Modules
  • Max Power Dissipation
    250W
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Number of Outputs
    1
  • Approval Agency
    CB, CE, cURus, VDE
  • Efficiency
    93%
  • Voltage - Isolation
    1.5kV
  • Output Voltage
    12V
  • Max Output Current
    33.3A
  • Max Current Rating
    5.5A
  • Voltage - Input
    90V~264VAC
  • Output Power
    400W
  • Protections
    OUTPUT OVER CURRENT; OUTPUT OVER VOLTAGE; THERMAL
  • Voltage - Output 2
    12V
  • Current - Output 1
    33.3A
  • Voltage - Output 3
    5V
  • Max Output Power
    250W
  • Minimum Load Required
    Yes
  • Current - Output 2
    1A
  • Current - Output 3
    2A
  • Height
    35.56mm
  • Width
    76.2mm