  • MX25L6406EM2I-12G
MX25L6406EM2I-12G
advertisement
Manufacturer No:
MX25L6406EM2I-12G
HK JDW NO:
490-MX25L6406EM2I-12G
Package:
8-SOIC (0.209, 5.30mm Width)
Datasheet:
MX25L6406EM2I-12G
Description:
Surface Mount MX25xxx05/06 Memory IC MX25xxx05/06 Series 64 Mb kb 25mA mA
Quantity:
In Stock : 46
Step5Bar-code shipping tag
MX25L6406EM2I-12G
  • Part Status
    Not For New Designs
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Voltage - Supply
    2.7V~3.6V
  • Frequency
    86MHz
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Interface
    SPI
  • Max Supply Voltage
    3.6V
  • Min Supply Voltage
    2.7V
  • Memory Size
    64Mb 8M x 8
  • Nominal Supply Current
    25mA
  • Memory Type
    Non-Volatile
  • Clock Frequency
    86MHz
  • Access Time
    8 ns
  • Write Cycle Time - Word, Page
    300μs, 5ms
  • Address Bus Width
    1b
  • Density
    64 Mb
  • Max Frequency
    86MHz
  • Sync/Async
    Synchronous
  • Ambient Temperature Range High
    85°C
  • Height
    2.16mm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mount
  • Package / Case
    8-SOIC (0.209, 5.30mm Width)
  • Number of Pins
    8
  • Supplier Device Package
    8-SOP
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA