  • MXL1.5KE10CA
MXL1.5KE10CA
advertisement
Manufacturer No:
MXL1.5KE10CA
Manufacturer:
Microsemi Corporation
HK JDW NO:
523-MXL1.5KE10CA
Package:
DO-201AA, DO-27, Axial
Datasheet:
MXL1.5KE10CA
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
MXL1.5KE10CA
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Lifecycle Status
    IN PRODUCTION (Last Updated: 3 weeks ago)
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    DO-201AA, DO-27, Axial
  • Number of Pins
    2
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -65°C~150°C TJ
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    Military, MIL-PRF-19500
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Zener
  • Terminal Finish
    TIN LEAD
  • Applications
    General Purpose
  • Additional Feature
    HIGH RELIABILITY
  • Technology
    AVALANCHE
  • Terminal Form
    WIRE
  • Pin Count
  • Number of Elements
    1
  • Element Configuration
    Single
  • Case Connection
    ISOLATED
  • Power Line Protection
    No
  • Voltage - Breakdown (Min)
    9.5V
  • Power - Peak Pulse
    1500W 1.5kW
  • Max Reverse Leakage Current
    1μA
  • Clamping Voltage
    14.5V
  • Peak Pulse Current
    103A
  • Reverse Standoff Voltage
    8.55V
  • Peak Pulse Power
    1.5kW
  • Direction
    Bidirectional
  • Test Current
    1mA