  • MXL1.5KE56CA
MXL1.5KE56CA
advertisement
Manufacturer No:
MXL1.5KE56CA
HK JDW NO:
523-MXL1.5KE56CA
Package:
DO-201AA, DO-27, Axial
Datasheet:
MXL1.5KE56CA
Step5Bar-code shipping tag
MXL1.5KE56CA
  • Lifecycle Status
    IN PRODUCTION (Last Updated: 3 weeks ago)
  • Package / Case
    DO-201AA, DO-27, Axial
  • Number of Pins
  • Operating Temperature
    -65°C~150°C TJ
  • JESD-609 Code
    e0
  • Terminal Finish
    TIN LEAD
    WIRE
  • Pin Count
  • Number of Elements
    1
  • Element Configuration
  • Voltage - Breakdown (Min)
    53.2V
  • Power - Peak Pulse
    1500W 1.5kW
  • Max Reverse Leakage Current
    1μA
  • Clamping Voltage
    77V
  • Peak Pulse Current
    19.5A
  • Reverse Standoff Voltage
    47.8V
  • Peak Pulse Power
    1.5kW
  • Direction
    Bidirectional
  • Test Current
    1mA