  • MXLLCE6.5A
MXLLCE6.5A
advertisement
Manufacturer No:
MXLLCE6.5A
HK JDW NO:
523-MXLLCE6.5A
Step5Bar-code shipping tag
MXLLCE6.5A
  • Lifecycle Status
    IN PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
    2
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -65°C~150°C TJ
    Military, MIL-PRF-19500
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Zener
  • Terminal Finish
    TIN LEAD
  • Applications
    General Purpose
  • Additional Feature
    HIGH RELIABILITY
  • Subcategory
    Transient Suppressors
  • Technology
    AVALANCHE
  • Terminal Form
    WIRE
  • Pin Count
  • Number of Elements
    1
  • Power Dissipation-Max
    5W
  • Element Configuration
    Single
  • Case Connection
    ISOLATED
  • Voltage - Breakdown (Min)
    7.22V
  • Power - Peak Pulse
    1500W 1.5kW
  • Max Reverse Leakage Current
    1mA
  • Clamping Voltage
    11.2V
  • Peak Pulse Current
    100A
  • Reverse Standoff Voltage
    6.5V
  • Peak Pulse Power
    1.5kW
  • Test Current
    10mA
  • Unidirectional Channels
    1
  • Breakdown Voltage
    7.6V
  • Capacitance @ Frequency
    100pF @ 1MHz