  • MXLPLAD15KP150CAE3
MXLPLAD15KP150CAE3
advertisement
Manufacturer No:
MXLPLAD15KP150CAE3
Manufacturer:
Microsemi Corporation
HK JDW NO:
523-MXLPLAD15KP150CAE3
Package:
Nonstandard SMD
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
MXLPLAD15KP150CAE3
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Lifecycle Status
    IN PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    Nonstandard SMD
  • Number of Pins
    2
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    Military, MIL-PRF-19500
  • Published
    1997
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    1
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Zener
  • Applications
    General Purpose
  • Additional Feature
    HIGH RELIABILITY
  • Subcategory
    Transient Suppressors
  • Technology
    AVALANCHE
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Number of Elements
    1
  • Element Configuration
    Single
  • Case Connection
    CATHODE
  • Power Line Protection
    No
  • Voltage - Breakdown (Min)
    167V
  • Power - Peak Pulse
    15000W 15kW
  • Max Reverse Leakage Current
    10μA
  • Clamping Voltage
    243V
  • Peak Pulse Current
    62A
  • Reverse Standoff Voltage
    150V
  • Peak Pulse Power
    15kW
  • Direction
    Bidirectional
  • Test Current
    5mA
  • Breakdown Voltage
    176V