  • MXLPLAD30KP70AE3
MXLPLAD30KP70AE3
advertisement
Manufacturer No:
MXLPLAD30KP70AE3
HK JDW NO:
523-MXLPLAD30KP70AE3
Datasheet:
MXLPLAD30KP70AE3
Step5Bar-code shipping tag
MXLPLAD30KP70AE3
    Select All
  • Mount
    Nonstandard SMD
  • Number of Pins
    2
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    1997
  • Series
    Military, MIL-PRF-19500
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    Zener
  • Terminal Finish
    MATTE TIN
  • Applications
    General Purpose
  • Additional Feature
    HIGH RELIABILITY
  • Subcategory
    Transient Suppressors
  • Technology
    AVALANCHE
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Number of Elements
    1
  • Element Configuration
    Single
  • Case Connection
    CATHODE
  • Voltage - Breakdown (Min)
    77.8V
  • Power - Peak Pulse
    30000W 30kW
  • Max Reverse Leakage Current
    10μA
  • Clamping Voltage
    113V
  • Peak Pulse Current
    264A
  • Reverse Standoff Voltage
    70V
  • Peak Pulse Power
    30kW
  • Direction
    Unidirectional
  • Test Current
    5mA
  • Unidirectional Channels
  • Breakdown Voltage
    81.9V
  • Non-rep Peak Rev Power Dis-Max
    30000W