  • MXP5KE24CAE3
MXP5KE24CAE3
advertisement
Manufacturer No:
MXP5KE24CAE3
HK JDW NO:
523-MXP5KE24CAE3
Datasheet:
MXP5KE24CAE3
Step5Bar-code shipping tag
MXP5KE24CAE3
  • Operating Temperature
    -65°C~150°C TJ
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    Military, MIL-PRF-19500
  • Published
    1997
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Zener
  • Terminal Finish
    MATTE TIN
  • Applications
    General Purpose
  • Technology
    AVALANCHE
  • Terminal Form
    WIRE
  • Pin Count
    2
  • JESD-30 Code
    O-PALF-W2
  • Number of Elements
    1
  • Polarity
    BIDIRECTIONAL
  • Voltage - Breakdown (Min)
    26.7V
  • Current - Peak Pulse (10/1000μs)
    12.8A
  • Clamping Voltage
    38.9V
  • Voltage - Reverse Standoff (Typ)
    24V
  • Peak Pulse Current
    12.8A
  • Reverse Standoff Voltage
    24V
  • Peak Pulse Power
    500W