  • MXP5KE45CAE3
MXP5KE45CAE3
advertisement
Manufacturer No:
MXP5KE45CAE3
Manufacturer:
Microsemi Corporation
HK JDW NO:
523-MXP5KE45CAE3
Package:
DO-204AL, DO-41, Axial
Datasheet:
MXP5KE45CAE3
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
MXP5KE45CAE3
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Power Line Protection
    No
  • Voltage - Breakdown (Min)
    50V
  • Current - Peak Pulse (10/1000μs)
    6.9A
  • Clamping Voltage
    72.7V
  • Voltage - Reverse Standoff (Typ)
    45V
  • Peak Pulse Current
    6.9A
  • Reverse Standoff Voltage
    45V
  • Peak Pulse Power
    500W
  • Bidirectional Channels
    1
  • RoHS Status
    Non-RoHS Compliant
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    DO-204AL, DO-41, Axial
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -65°C~150°C TJ