  • MXPLAD15KP60CA
MXPLAD15KP60CA
advertisement
Manufacturer No:
MXPLAD15KP60CA
HK JDW NO:
523-MXPLAD15KP60CA
Package:
Nonstandard SMD
Datasheet:
MXPLAD15KP60CA
Step5Bar-code shipping tag
MXPLAD15KP60CA
    Select All
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Lifecycle Status
    IN PRODUCTION (Last Updated: 2 weeks ago)
  • Mount
    Nonstandard SMD
  • Number of Pins
    2
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    1997
  • Series
    Military, MIL-PRF-19500
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    1
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Zener
  • Terminal Finish
    TIN LEAD
  • Applications
    General Purpose
  • Technology
    AVALANCHE
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Pin Count
    1
  • Number of Elements
  • Element Configuration
    Single
  • Voltage - Breakdown (Min)
    66.7V
  • Power - Peak Pulse
    15000W 15kW
  • Max Reverse Leakage Current
    10μA
  • Clamping Voltage
    96.8V
  • Peak Pulse Current
    156A
  • Reverse Standoff Voltage
    60V
  • Peak Pulse Power
    15kW
  • Direction
    Bidirectional
  • Test Current
    5mA