  • MXPLAD6.5KP48AE3
MXPLAD6.5KP48AE3
advertisement
Manufacturer No:
MXPLAD6.5KP48AE3
HK JDW NO:
523-MXPLAD6.5KP48AE3
Step5Bar-code shipping tag
MXPLAD6.5KP48AE3
    Select All
  • Lifecycle Status
    IN PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
    Nonstandard SMD
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
    Military, MIL-PRF-19500
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    1
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Zener
  • Terminal Finish
    MATTE TIN
  • Applications
    General Purpose
  • Additional Feature
    HIGH RELIABILITY
  • Technology
    AVALANCHE
  • Terminal Position
    SINGLE
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Number of Elements
    1
  • Polarity
    UNIDIRECTIONAL
  • Configuration
    SINGLE
  • Power Dissipation-Max
    2.5W
  • Case Connection
    CATHODE
  • Voltage - Breakdown (Min)
    53.3V
  • Power - Peak Pulse
    6500W 6.5kW
  • Current - Peak Pulse (10/1000μs)
    85A
  • Clamping Voltage
    77.4V
  • Peak Pulse Current
    85A
  • Reverse Standoff Voltage
    48V
  • Peak Pulse Power
    6.5kW
  • Unidirectional Channels
  • Non-rep Peak Rev Power Dis-Max
    6500W