  • MXSMBG170CAE3
MXSMBG170CAE3
advertisement
Manufacturer No:
MXSMBG170CAE3
HK JDW NO:
523-MXSMBG170CAE3
Package:
DO-215AA, SMB Gull Wing
Datasheet:
MXSMBG170CAE3
Step5Bar-code shipping tag
MXSMBG170CAE3
    Select All
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Lifecycle Status
    IN PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
  • Mount
  • Package / Case
    DO-215AA, SMB Gull Wing
  • Number of Pins
  • Operating Temperature
    -65°C~150°C TJ
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    1997
  • Series
    Military, MIL-PRF-19500
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - annealed
    DUAL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
    1
  • Element Configuration
  • Voltage - Breakdown (Min)
    189V
  • Power - Peak Pulse
    600W
  • Max Reverse Leakage Current
    1μA
  • Clamping Voltage
    275V
  • Peak Pulse Current
    2.2A
  • Reverse Standoff Voltage
    170V
  • Peak Pulse Power
    600W
  • Direction
    Bidirectional
  • Test Current
    1mA
  • Breakdown Voltage
    199V