  • MXSMCJ6.5AE3
MXSMCJ6.5AE3
advertisement
Manufacturer No:
MXSMCJ6.5AE3
HK JDW NO:
523-MXSMCJ6.5AE3
Datasheet:
MXSMCJ6.5AE3
Step5Bar-code shipping tag
MXSMCJ6.5AE3
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Lifecycle Status
    IN PRODUCTION (Last Updated: 3 weeks ago)
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    DO-214AB, SMC
  • Number of Pins
    2
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -65°C~150°C TJ
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
    HIGH RELIABILITY
  • Subcategory
    Transient Suppressors
  • Terminal Form
    J BEND
  • Voltage - Breakdown (Min)
    7.22V
  • Power - Peak Pulse
    1500W 1.5kW
  • Max Reverse Leakage Current
    500μA
  • Clamping Voltage
    11.2V
  • Peak Pulse Current
    133.9A
  • Reverse Standoff Voltage
    6.5V
  • Peak Pulse Power
    1.5kW
  • Direction
    Unidirectional
  • Test Current
    10mA
  • Unidirectional Channels
    1
  • Breakdown Voltage
    7.6V