  • MXSMLJ160A
MXSMLJ160A
advertisement
Manufacturer No:
MXSMLJ160A
HK JDW NO:
523-MXSMLJ160A
Package:
DO-214AB, SMC
Datasheet:
MXSMLJ160A
Step5Bar-code shipping tag
MXSMLJ160A
  • Lifecycle Status
    IN PRODUCTION (Last Updated: 3 weeks ago)
  • Package / Case
    DO-214AB, SMC
  • Operating Temperature
    -65°C~150°C TJ
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Terminal Finish
    MATTE TIN
    DUAL
  • Terminal Form
    C BEND
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Voltage - Breakdown (Min)
    178V
  • Power - Peak Pulse
    3000W 3kW
  • Clamping Voltage
    259V
  • Peak Pulse Current
    11.6A
  • Reverse Standoff Voltage
    160V
  • Peak Pulse Power
    3kW
  • Direction
    Unidirectional
  • Test Current
    1mA
  • Unidirectional Channels
    1
  • Non-rep Peak Rev Power Dis-Max
    3000W