  • MXSMLJ40A
MXSMLJ40A
advertisement
Manufacturer No:
MXSMLJ40A
Manufacturer:
Microsemi
HK JDW NO:
523-MXSMLJ40A
Datasheet:
MXSMLJ40A
Description:
Diode TVS Single Uni-Dir 40V 3KW 2-Pin DO-214AB
Step5Bar-code shipping tag
MXSMLJ40A
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to MXSMLJ40A.
  • Factory Lead Time
    24 Weeks
  • Operating Temperature
    -65°C~150°C TJ
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Terminal Form
    J BEND
  • Pin Count
  • Voltage - Breakdown (Min)
    44.4V
  • Power - Peak Pulse
    3000W 3kW
  • Clamping Voltage
    64.5V
  • Peak Pulse Current
    46.4A
  • Reverse Standoff Voltage
    40V
  • Peak Pulse Power
    3kW
  • Direction
    Unidirectional
  • Test Current
    1mA
  • Unidirectional Channels
    1
  • Non-rep Peak Rev Power Dis-Max
    3000W