  • MY3N-AC110/120
MY3N-AC110/120
advertisement
Manufacturer No:
MY3N-AC110/120
HK JDW NO:
607-MY3N-AC110/120
Package:
120
Datasheet:
MY3N-AC110/120
Description:
Quantity:
In Stock : 6
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Product Details
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
MY3N-AC110/120
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Contact Rating (Current)
    5A
  • Power Consumption
    1.1W
  • Coil Power
    1.1W
  • Must Release Voltage
    36VAC
  • Coil Voltage (AC)
    120V
  • Height
    28mm
  • Length
    28mm
  • Width
    21.5mm
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    2 Weeks
  • Contact Material
    Silver (Ag)
  • Mount
    Brackets, Plug-In, Socket
  • Mounting Type
    Socketable
  • Package / Case
    120
  • Number of Pins
    11
  • Operating Temperature
    -55°C~70°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2004
  • Series
    MY
  • Feature
    Lighted Indicator
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Plug
  • Max Operating Temperature
    60°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Depth
    21.5mm
  • Current Rating
    5A
  • Termination Style
    Plug In
  • Voltage - Rated AC
    250V
  • Max Voltage Rating (AC)
    250V
  • Max Current Rating
    5A
  • Throw Configuration
    3PDT
  • Max Voltage Rating (DC)
    125V
  • Contact Form
    3PDT (3 Form C)
  • Relay Type
    General Purpose
  • Coil Resistance
    4.43kOhms
  • Operate Time
    20ms
  • Coil Voltage
    120VAC
  • Coil Type
    Non Latching
  • Switching Voltage
    250VAC 125VDC -Max
  • Coil Current
    8.4mA
  • Release Time
    20ms
  • Must Operate Voltage
    96VAC