  • MY4N-AC220/240
MY4N-AC220/240
advertisement
Manufacturer No:
MY4N-AC220/240
HK JDW NO:
607-MY4N-AC220/240
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
MY4N-AC220/240
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Contact Material
    Silver (Ag)
  • Mounting Type
    Socketable
  • Surface Mount
    NO
  • Mounting Feature
    SOCKET MOUNT
  • Operating Temperature
    -55°C~70°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    MY
  • Feature
    Lighted Indicator
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • ECCN Code
    EAR99
  • Additional Feature
    COIL OPERATE VOLTAGE(AC): 192 V, COIL RELEASE VOLTAGE(AC): 72 V, WITH LED INDICATOR
  • HTS Code
  • Reference Standard
    CE; CSA; IMQ; LR; SEV; UL; VDE
  • Termination Style
    Plug In
  • Body Length or Diameter
    28mm
  • Body Breadth
    21.5 mm
  • Physical Dimension
    28mm x 21.5mm x 36mm
  • Contact Voltage(DC)-Max
    30V
  • Electrical Life
    200000 Cycle(s)
  • Contact Form
    4PDT (4 Form C)
  • Relay Type
    General Purpose
  • Coil Resistance
    18.79kOhm
  • Contact (AC) Max Rating R Load
    5A@250VAC
  • Operate Time
    20ms
  • Coil Voltage
    240VAC
  • Coil Type
    Non Latching
  • Switching Voltage
    250VAC 125VDC -Max
  • Coil Current
    4.2mA
  • Release Time
    20 ms
  • Contact (DC) Max Rating R Load
    5A@30VDC
  • Must Operate Voltage
    192VAC
  • Contact Rating (Current)
    3A
  • Coil Power
    1100mW
  • Must Release Voltage
    72VAC
  • Contact Voltage(AC)-Max
    250V
  • Contact/Output Supply Type
    AC/DC
  • Relay Action
    MOMENTARY
  • Coil/Input Supply Type
    AC
  • Body Height
    36mm