  • N74F132D,623
N74F132D,623
advertisement
Manufacturer No:
N74F132D,623
Manufacturer:
NXP USA Inc.
HK JDW NO:
318-N74F132D,623
Package:
14-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet:
N74F132D,623
Description:
5V V 8.65mm mm Gates & Inverters 4.5V~5.5V V
Step5Bar-code shipping tag
N74F132D,623
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    14-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    0°C~70°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    74F
  • Published
    1999
  • JESD-609 Code
    e4
  • Feature
    Schmitt Trigger
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    14
  • Terminal Finish
    Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
  • Subcategory
    Gates
  • Packing Method
    TAPE AND REEL
  • Technology
    TTL
  • Voltage - Supply
    4.5V~5.5V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    4
  • Supply Voltage
    5V
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    74F132
  • Pin Count
    14
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    5.5V
  • Power Supplies
    5V
  • Number of Circuits
    4
  • Load Capacitance
    50pF
  • Family
    F/FAST
  • Number of Inputs
    2
  • Current - Output High, Low
    1mA 20mA
  • Logic Type
    NAND Gate
  • Max Propagation Delay @ V, Max CL
    8.5ns @ 5V, 50pF
  • Prop. Delay@Nom-Sup
    9 ns
  • Propagation Delay (tpd)
    9 ns
  • Schmitt Trigger
    YES
  • Logic Level - Low
    0.8V
  • Logic Level - High
    2V
  • Power Supply Current-Max (ICC)
    19.5mA
  • Length
    8.65mm
  • Height Seated (Max)
    1.75mm
  • Width
    3.9mm