  • N74F157AN,602
N74F157AN,602
advertisement
Manufacturer No:
N74F157AN,602
Manufacturer:
Rochester Electronics
HK JDW NO:
699-N74F157AN,602
Package:
16-DIP (0.300, 7.62mm)
Datasheet:
N74F157AN,602
Description:
4.5V~5.5V Signal switch74F Series
Purchasing and Inquiry
N74F157AN,602 Overview
Providing this information in the 16-DIP (0.300, 7.62mm) enables digital switch board space to be saved.As a result, it is packaged in a way that is referred to as Tube.In terms of mounting, digital switch ic uses the Through Hole method .The analog IC in the multiplexers is identified as Multiplexer.In the case of 0°C~70°C, turn signal switch will not be affected by external factors.A supply voltage of 4.5V~5.5V provides digital controlled switch's superior flexibility for designers.As a member of 74F series, the multiplexers can be used for a wide range of applications.
N74F157AN,602 Features
Supplied in the 16-DIP (0.300, 7.62mm) package
N74F157AN,602 Applications
  • PCIe
  • Speed synchronization of multiple motors in industries
  • Data demultiplexing
  • Control unit of Central Processing unit (CPU)
  • Combinational circuit
  • Transmission from the computer system of a satellite
  • Textile mills
  • Telephone network
  • Seven segment displays
  • CNC machines
Step5Bar-code shipping tag
N74F157AN,602
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    16-DIP (0.300, 7.62mm)
  • Supplier Device Package
    16-DIP
  • Operating Temperature
    0°C~70°C
  • Packaging
    Tube
  • Series
    74F
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Type
    Multiplexer
  • Voltage - Supply
    4.5V~5.5V
  • Circuit
    4 x 2:1
  • Current - Output High, Low
    1mA 20mA