  • N74F161AD,602
N74F161AD,602
advertisement
Manufacturer No:
N74F161AD,602
Manufacturer:
NXP Semiconductors
HK JDW NO:
568-N74F161AD,602
Package:
16-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet:
N74F161AD,602
Description:
1 Element 5V TTL DUAL Counters & Dividers 74F Series 74F161 16 Pins Up Positive Edge 16-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Purchasing and Inquiry
N74F161AD,602 Overview
This device is supplied in the 16-SOIC (0.154, 3.90mm Width) package. Using 16terminations, it can be configured. 5Vis fully flexible due to its voltage supply. The device contains 1terminations. A total of 16pins are available on all components. It is packaged in the way of Tube. Initially, it appears to belong to the F/FAST family. Due to its membership in the 74Fseries, it is suitable for a variety of applications. The logic type of Binary Counter is adopted. It is recommended that the operating temperature be set to 0°C~70°C. This device is mounted in a Surface Mountmanner. In the presence of the supply voltage of [0], it can operate more reliably. Each element in the array stores 4 bits. Among the features of this electronic device, TCO OUTPUTare essential. The base part number of 74F161provides access to more related parts. As a result of the voltage source, there is 5V voltage. Up to 5.5Vis the maximum supply voltage (Vsup). This part is from the family [0].
N74F161AD,602 Features
Embedded in the 16-SOIC (0.154, 3.90mm Width) package
4 bits per element
TCO OUTPUT
N74F161AD,602 Applications
There are a lot of NXP USA Inc. N74F161AD,602 Counters & Dividers applications.
  • DIVISION
  • LINEARIZATION
  • Time delay circuits
  • ANALOG SIGNAL PROCESSING
  • Frequency dividing circuits
  • Fixed and programmable divide-by-10,9,8,7,6,5,4,3,2 counters
  • Frequency dividers
  • Digital multiplexing and demultiplexing
  • Frequency division
  • Dual Up Counters
Step5Bar-code shipping tag
N74F161AD,602
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    16-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    0°C~70°C
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2014
  • Series
    74F
  • JESD-609 Code
    e4
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    16
  • Terminal Finish
    Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
  • Additional Feature
    TCO OUTPUT
  • Subcategory
    Counters
  • Technology
    TTL
  • Voltage - Supply
    4.5V~5.5V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    5V
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    74F161
  • Pin Count
    16
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Number of Elements
    1
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    5.5V
  • Power Supplies
    5V
  • Load Capacitance
    50pF
  • Reset
    Asynchronous
  • Family
    F/FAST
  • Direction
    Up
  • Logic Type
    Binary Counter
  • Max I(ol)
    0.02 A
  • Number of Bits per Element
    4
  • Trigger Type
    Positive Edge
  • Power Supply Current-Max (ICC)
    65mA
  • fmax-Min
    90 MHz
  • Max Frequency@Nom-Sup
    90000000Hz
  • Count Rate
    130MHz
  • Timing
    Synchronous
  • Length
    9.9mm
  • Width
    3.9mm