  • N74F283N,602
N74F283N,602
advertisement
Manufacturer No:
N74F283N,602
Manufacturer:
Rochester Electronics
HK JDW NO:
699-N74F283N,602
Package:
16-DIP (0.300, 7.62mm)
Datasheet:
N74F283N,602
Description:
4 Bit Binary Full Adder with Fast Carry 0°C~70°C Specialty Logic IC 74F Series 4.5V~5.5V 16-DIP (0.300, 7.62mm)
Purchasing and Inquiry
N74F283N,602 Overview
It is used to package items using Tube.The 16-DIP (0.300, 7.62mm) package contains it.In order to ensure that the device will work normally, the voltage 4.5V~5.5V is supplied.It is a type of electronic part mounted in the manner of Through Hole.The operating temperature is set to 0°C~70°C.For storing information, the memory is equipped with 4 bits.There are a number of similarities among the electronic parts of the 74F series.
N74F283N,602 Features
N74F283N,602 Applications
There are a lot of Rochester Electronics, LLC N74F283N,602 Specialty Logic ICs applications.
  • AV receiver
  • Military satellite communications
  • Switches/bridges/routers/servers
  • Digital systems
  • Fiber-to-the-desktop
  • LAN, SAN, WAN (local, storage, work area networks)
  • Precision engineering measurement
  • Indoor ad hoc meeting
  • Single fiber bidirectional application
  • Changeing the frequency from IF to RF
Step5Bar-code shipping tag
N74F283N,602
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    16-DIP (0.300, 7.62mm)
  • Supplier Device Package
    16-DIP
  • Operating Temperature
    0°C~70°C
  • Packaging
    Tube
  • Series
    74F
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Supply Voltage
    4.5V~5.5V