  • N74F283N,602
N74F283N,602
advertisement
Manufacturer No:
N74F283N,602
Manufacturer:
NXP Semiconductors
HK JDW NO:
568-N74F283N,602
Package:
16-DIP (0.300, 7.62mm)
Datasheet:
N74F283N,602
Description:
4 Bit Binary Full Adder with Fast Carry 5V 0°C~70°C Specialty Logic IC 74F Series 74F283 4.5V~5.5V 16-DIP (0.300, 7.62mm)
Purchasing and Inquiry
N74F283N,602 Overview
In packaging, Tube is used.A package called 16-DIP (0.300, 7.62mm) contains it.In order to ensure that the device will work normally, the voltage 4.5V~5.5V is supplied.This electronic part is mounted by using the Through Hole method.Temperature 0°C~70°C is set as operating temperature.Information is stored in the memory with a size of 4 bits.Electronic parts belonging to the 74F series share a number of characteristics.Based on the 74F283 base part number, many related parts can be found.16 is the sum of all component pins.With 16 terminations, signals won't reflect off the end of the transmission line.Arithmetic Circuits can include it as a subcategory.It is necessary to maintain the power supplies of 5V so that they can be used conveniently.In FULL ADDER; WITH INTERNAL CARRY LOOKAHEAD; PERMITS RIPPLE CARRY CASCADING, it provides high performance.This part is a part of the family F/FAST that is optimized for quality and reliability.A maximum current of 55mA is set for the power supply.
N74F283N,602 Features
N74F283N,602 Applications
There are a lot of NXP USA Inc. N74F283N,602 Specialty Logic ICs applications.
  • Wireless HD Photography
  • interconnection between computers
  • Wireless interactive experience
  • Wireless multimedia center in smart home
  • Metro access rings
  • Long-distance fiber optic network applications
  • Remote controls
  • Solenoids
  • Precision engineering measurement
  • Data center
Step5Bar-code shipping tag
N74F283N,602
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Base Part Number
    74F283
  • Pin Count
    16
  • JESD-30 Code
    R-PDIP-T16
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Power Supplies
    5V
  • Load Capacitance
    50pF
  • Number of Bits
    4
  • Family
    F/FAST
  • Logic Type
    Binary Full Adder with Fast Carry
  • Output Polarity
    TRUE
  • Propagation Delay (tpd)
    10.5 ns
  • Power Supply Current-Max (ICC)
    55mA
  • Length
    19.025mm
  • Width
    7.62mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    16-DIP (0.300, 7.62mm)
  • Surface Mount
    NO
  • Operating Temperature
    0°C~70°C
  • Packaging
    Tube
  • Published
    1999
  • Series
    74F
  • JESD-609 Code
    e4
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    16
  • Terminal Finish
    NICKEL PALLADIUM GOLD
  • Additional Feature
    FULL ADDER; WITH INTERNAL CARRY LOOKAHEAD; PERMITS RIPPLE CARRY CASCADING
  • Subcategory
    Arithmetic Circuits
  • Technology
    TTL
  • Terminal Position
    DUAL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    4.5V~5.5V