  • N74F373N,602
N74F373N,602
advertisement
Manufacturer No:
N74F373N,602
Manufacturer:
NXP Semiconductors
HK JDW NO:
568-N74F373N,602
Package:
20-DIP (0.300, 7.62mm)
Datasheet:
N74F373N,602
Description:
4.5V~5.5V 8 Bits Tri-State Latches 74F Series 74F373 20 Pins DUAL TTL 20-DIP (0.300, 7.62mm)
Purchasing and Inquiry
N74F373N,602 Overview
The 20-DIP (0.300, 7.62mm) package contains it. It is packaged in the way of Tube. In this configuration, the output is set to Tri-State. A D-Type Transparent Latch logic type is used in this electrical device. Mounting this electronic component follows the Through Hole method. A voltage of 4.5V~5.5V is used as the supply voltage for this device. A temperature of 0°C~70°C is used for operation. The 74F series of FPGAs is the one this FPGA belongs to. An electronic part with 8 bits is designed. A device such as this has 20 terminations designed. It is a member of the 74F373 family. The supply voltage of the device is 5V. 20 pins are available on it. It is a member of the F/FAST family of electronic devices. As far as ports are concerned, this device has 2 ports. This part can be found within the FF/Latches subcategory. Vsup reaches 5.5V as the maximum supply voltage. There are 5V power supplies attached to it. There should be a voltage supply (Vsup) greater than 4.5V. A maximal power current (ICC) is generated for its operation at 60mA.
N74F373N,602 Features
20-DIP (0.300, 7.62mm) package
74F series
8 Bits
74F373 family
20 pin count
5V power supplies
N74F373N,602 Applications
There are a lot of NXP USA Inc. N74F373N,602 Latches applications.
  • Automatic test equipment
  • Motor Drives
  • Multi-line decoders
  • Timers
  • Shift left register
  • Sample and hold register
  • Pseudo-random code generators
  • Serial Input
  • Programmable binary
  • Automotive Body Electronics
Step5Bar-code shipping tag
N74F373N,602
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Output Polarity
    TRUE
  • Max I(ol)
    0.024 A
  • Prop. Delay@Nom-Sup
    8 ns
  • Power Supply Current-Max (ICC)
    60mA
  • Independent Circuits
    1
  • Delay Time - Propagation
    2ns
  • Height Seated (Max)
    4.2mm
  • Length
    26.73mm
  • Width
    7.62mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    20-DIP (0.300, 7.62mm)
  • Surface Mount
    NO
  • Operating Temperature
    0°C~70°C
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2013
  • Series
    74F
  • JESD-609 Code
    e4
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    20
  • Terminal Finish
    Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
  • Subcategory
    FF/Latches
  • Technology
    TTL
  • Voltage - Supply
    4.5V~5.5V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    2.54mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    74F373
  • Pin Count
    20
  • JESD-30 Code
    R-PDIP-T20
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Output Type
    Tri-State
  • Circuit
    8:8
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    5.5V
  • Power Supplies
    5V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    4.5V
  • Load Capacitance
    50pF
  • Number of Ports
    2
  • Number of Bits
    8
  • Family
    F/FAST
  • Output Characteristics
    3-STATE
  • Current - Output High, Low
    3mA 24mA