  • N74F521D,623
N74F521D,623
advertisement
Manufacturer No:
N74F521D,623
HK JDW NO:
568-N74F521D,623
Package:
20-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Datasheet:
N74F521D,623
Description:
20-SOIC (0.295, 7.50mm Width) 5V V 20 Comparators 8 Active Low
Purchasing and Inquiry
N74F521D,623 Overview
The Packaging is made of Tape & Reel (TR)'s materials.Because of its low package cost, the 20-SOIC (0.295, 7.50mm Width) is well known in the electronic industry.A 8 Bit electronic part is used to design this part.With its excellent performance-cost ratio, the 74F Series is a great value.Mounted in the middle of Surface Mount is this electronic part.An electrical device of this type produces Active Low as an output.Devices need a 4.5V~5.5V Supply Voltage to function normally.As a result, it operates with an Operating Temperature of 0°C~70°C, which ensures its reliability.Application grade Identity Comparator Types are available.Featuring a variety of output currents, 1mA 20mA allows for maximum design flexibility.Comparator is possible to program terminations wComparatorh 20.In addition, it has 1 functions.According to the Base Part Number, its related parts can be founded.Supply Voltage 5V powers the device.In addition, it features 20 Pin Count.Electronic devices belonging to the F/FAST family make up this device.Upon reaching 5.5V, the maximal supply voltage (Vsup) is reached.Supply Voltage (Vsup) should exceed 4.5V.There are a few additions, such as CASCADABLE.Comparator reaches 36mA when Comparator is supplied wComparatorh the highest possible power current (ICC).
N74F521D,623 Features
20-SOIC (0.295, 7.50mm Width) package
8 Bits
74F series
20 terminations
1 Functions
20 pin count
N74F521D,623 Applications
There are a lot of NXP USA Inc. N74F521D,623 applications of comparators.
  • Servo motor controls
  • Process contollenr
  • Communications digltal frequency synthesizers: VHF, UHF, FM, AM, etc.
  • “Time out" timer for consume-appication industrial controls
  • Servo Motor Controls
  • Fixed or programmable irequency division
Step5Bar-code shipping tag
N74F521D,623
  • Package / Case
    20-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    0°C~70°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    74F
  • Number of Terminations
    20
  • Type
    Identity Comparator
  • Additional Feature
    CASCADABLE
  • Technology
    TTL
  • Voltage - Supply
    4.5V~5.5V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    1.27mm
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    74F521
  • Output
    Active Low
  • Pin Count
    20
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-G20
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    5.5V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    4.5V
  • Load Capacitance
    50pF
  • Number of Bits
    8
  • Family
    F/FAST
  • Current - Output High, Low
    1mA 20mA
  • Max Propagation Delay @ V, Max CL
    9.5ns @ 5V, 50pF
  • Propagation Delay (tpd)
    11 ns
  • Output Function
    A=B
  • Power Supply Current-Max (ICC)
    36mA
  • Height Seated (Max)
    2.65mm
  • Width
    7.5mm