  • N74F821N,602
N74F821N,602
advertisement
Manufacturer No:
N74F821N,602
HK JDW NO:
568-N74F821N,602
Package:
24-DIP (0.300, 7.62mm)
Datasheet:
N74F821N,602
Description:
4.5V~5.5V 180MHz D-Type Flip Flop DUAL 74F821 105mA 74F Series 24-DIP (0.300, 7.62mm)
Purchasing and Inquiry
N74F821N,602 Overview
24-DIP (0.300, 7.62mm)is the way it is packaged. It is contained within the Tubepackage. T flip flop is configured with an output of Tri-State, Non-Inverted. It is configured with the trigger Positive Edge. There is an electrical part that is mounted in the way of Through Hole. It operates with a supply voltage of 4.5V~5.5V. 0°C~70°C TAis the operating temperature. It belongs to the type D-Typeof flip flops. The 74Fseries comprises this type of FPGA. You should not exceed 180MHzin its output frequency. A total of 1elements are contained within it. This process consumes 105mA quiescents. In 24terminations, a transmission line is terminated with a JK flip flop that matches its characteristic impedance. The 74F821family includes it. Power is provided by a 5V supply. The electronic device belongs to the F/FASTfamily. There is a base part number FF/Latchesfor the RS flip flops. It reaches 5.5Vwhen the maximum supply voltage (Vsup) is applied. Normally, the supply voltage (Vsup) should be above 4.5V. The power supply is 5V. A D flip flop with 2embedded ports is available. As an additional reference, you may refer to electronic flip flop POWER OFF DISABLE OUTPUTS TO PERMIT LIVE INSERTION.
N74F821N,602 Features
Tube package
74F series
5V power supplies
N74F821N,602 Applications
There are a lot of NXP USA Inc. N74F821N,602 Flip Flops applications.
  • Frequency Dividers
  • Reduced system switching noise
  • Cold spare funcion
  • Latch-up performance
  • Convert a momentary switch to a toggle switch
  • Test & Measurement
  • Power down protection
  • Count Modes
  • Storage Registers
  • Shift Registers
Step5Bar-code shipping tag
N74F821N,602
  • Package / Case
    24-DIP (0.300, 7.62mm)
  • Operating Temperature
    0°C~70°C TA
  • Published
    2004
  • Series
    74F
  • Number of Terminations
    24
  • Type
    D-Type
  • Additional Feature
    POWER OFF DISABLE OUTPUTS TO PERMIT LIVE INSERTION
  • Voltage - Supply
    4.5V~5.5V
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    245
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    2.54mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    74F821
  • JESD-30 Code
    R-PDIP-T24
  • Function
    Standard
  • Output Type
    Tri-State, Non-Inverted
  • Number of Elements
    1
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    5.5V
  • Power Supplies
    5V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    4.5V
  • Load Capacitance
    50pF
  • Number of Ports
    2
  • Clock Frequency
    180MHz
  • Family
    F/FAST
  • Current - Quiescent (Iq)
    105mA
  • Current - Output High, Low
    24mA 64mA
  • Max I(ol)
    0.064 A
  • Number of Bits per Element
    10
  • Max Propagation Delay @ V, Max CL
    8.5ns @ 5V, 50pF
  • Prop. Delay@Nom-Sup
    9.5 ns
  • Trigger Type
    Positive Edge
  • Propagation Delay (tpd)
    9.5 ns
  • Height Seated (Max)
    4.7mm
  • Width
    7.62mm