  • N7E50-7516PG-20
N7E50-7516PG-20
advertisement
Manufacturer No:
N7E50-7516PG-20
Manufacturer:
3M
HK JDW NO:
2-N7E50-7516PG-20
Package:
Datasheet:
N7E50-7516PG-20
Description:
Conn Compact Flash Card HDR 50 POS 0.635mm Solder RA SMD 0.5A
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
N7E50-7516PG-20
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Contact Material
    Copper
  • Contact Plating
    Gold
  • Mount
    Standard, Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount, Right Angle
  • Mounting Feature
    Normal, Standard - Top
  • Housing Material
    Polyester
  • Body Material
    Liquid Crystal Polymer, Polymer
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2007
  • Series
    7E50
  • Feature
    Board Guide, Card Guide
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    SMD/SMT
  • Connector Type
    Connector
  • Number of Positions
    50
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Color
    Beige
  • Number of Rows
    2
  • Gender
    Male
  • Pitch
    635μm
  • Orientation
    Right Angle
  • Depth
    26.5mm
  • Current Rating
    500mA
  • Contact Finish
    Gold
  • Number of Contacts
    50
  • Housing Color
    Beige
  • Card Type
    CompactFlash® - Type I
  • Max Current Rating
    500mA
  • Insertion, Removal Method
    Push In, Pull Out
  • Height
    26.5mm
  • Length
    46.6mm
  • Width
    26.5mm
  • Contact Finish Thickness
    Flash
  • Height Above Board
    0.261 6.64mm